przybornik
Magiczne rośliny i zioła

Magiczne rośliny i zioła

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down

Magiczne rośliny i zioła

Pisanie by Deathly Hallows on Czw Gru 08, 2016 1:22 pm

Magiczne rośliny i zioła

Asfodelus

Roślina z rodziny liliowatych, będąca składnikiem eliksirów. Ma wiele zarówno magicznych, jak i niemagicznych zastosowań. W świecie czarodziejskim jest wykorzystywany do produkcji Wywaru Żywej Śmierci oraz Eliksiru Wiggenowego.  

Czyrakobulwa

Roślina uprawiana między innymi w cieplarniach Hogwartu. Bardziej niż rośliny przypominała wielkie, czarne ślimaki wyłażące pionowo z ziemi. Każda wiła się lekko i pokryta była dużymi, błyszczącymi bąblami pełnymi żółtawego płynu, pachnącego naftą i przypominającego ropę. Przez nieuważne stosowanie powoduje powstawanie bąbli, ale używana poprawnie leczy trądzik.

Diabelskie sidła

Magiczna roślina spotykana w świecie czarodziejów. Jest to nic innego jak lubująca się w wilgoci i ciemności bylina, która oplata się wokół potencjalnej ofiary, co może doprowadzić nawet do jej śmierci.

Figa abisyńska

 Magiczna roślina, której najlepsze okazy można znaleźć w Abisynii. Kwiaty figi rosną wewnątrz owoców. Zarówno owoce i kwiaty są koloru purpurowego. Roślina liściasta, która zrzuca liście jesienią, aby zimę przetrwać bezlistnie. Jednak dzięki jej agresywnie rosnącym korzeniom, roślina może ciągle przetrwać w ciężkich zimowych warunkach. Liście mają właściwości lecznicze. Gdy skórki owoców, które są faktycznie kwiatem rozkwitającym w środku, produkują fioletowy płyn, można go zebrać. Płyn jest wykorzystywany przy sporządzaniu eliksirów. Składnik ten można kupić na ulicy Pokątnej u Aptekarza w cenie 3 galeonów.

Fruwokwiat

Magiczna roślina ozdobna, popularna w świecie magii. Czarodzieje chętnie hodują ją w swoich ogrodach i domach. Prawdopodobnie ma długie, kołyszące się wąsy. Fruwokwiat ma cechy i wygląd podobny do diabelskich sideł, ale w przeciwieństwie do nich, jest w zupełności niegroźny i bezpieczny.

Gryzące cebule

Magiczna roślina przypominająca z wyglądu zwykłą cebulę z zielonymi liśćmi i pomarańczowym podłużnym korzeniem. Ma bardzo gryzący zapach i z tego powodu kontakt ze świeżo posiekaną gryzącą cebulą jest niezalecany. Siekanie cebuli wydaje się powodować podrażnienie oczu i łzawienie.
Gryzące cebule mają magiczne właściwości, które czynią je przydatnym składnikiem w warzeniu eliksirów: są składnikiem napoju leczącego z czyraków.

Jadowita Tentakula

Czerwona i jadowita roślina. Jej pędy poruszają się, próbując złapać ofiarę i są silnie trujące, jad z kolców może nawet prowadzić do śmierci. Jej nasiona wydają z siebie ciche trzaski nawet jeśli są całkowicie nieruchome. Prawdopodobnie warte są 10 galeonów za sztukę.

Jagody z jemioły

Składnik eliksirów wykorzystywany do produkcji eliksiru zapomnienia i antidotum. Są małe, białe i woskowe.

Kwiaty wielkości parasola

Magiczna roślina. Wielkie, różowe kwiaty, które znajdowały się w cieplarni trzeciej w Hogwarcie.

Kłaposkrzeczki

Bliżej nieznane rośliny, hodowane w Hogwarcie na lekcjach zielarstwa. Jeśli dostaną za dużo nawozu, zaczną wić się i skrzeczeć z niezadowolenia.

Lawenda

Kwiat stosowany przy warzeniu wielu eliksirów. Lawenda występuje niemal na każdym kontynencie, uprawiane i wykorzystywane w kosmetyce lub jako rośliny ozdobne.

Mandragora

Roślina lecznicza. Z dojrzałej Mandragory można uwarzyć eliksir, który ożywia spetryfikowanych. Bulwa przypomina kształtem noworodka - posiada usta, oczy i nos. Jej włosy to podłużne liście. Krzyk dojrzałej mandragory jest zabójczy dla ludzi, zaś sadzonki mogą jedynie ogłuszyć na kilkanaście godzin. Mandragora jest już dojrzała, gdy zaczyna poruszać się w swojej doniczce, jest również silnym środkiem pobudzającym używa się jej, aby przywrócić pierwotną postać ludziom, którzy zostali poddani złemu urokowi.

Mimbulus mimbletonia

Rzadka roślina wyglądem przypominająca karłowaty kaktus, który jest szary i zamiast kolców ma bąble. Można dostrzec jej lekkie pulsowanie. Ma ciekawy system obronny. Gdy ktoś, np. ukłuje ją igłą, wypluwa ona cuchnący Odorosok o ciemnozielonej barwie i konsystencji błota.

Moly

Magiczna roślina o potężnych właściwościach, używana przede wszystkim w celu neutralizowania skutków zaklęć. Roślinę tę łatwo rozpoznać po czarnych łodygach i białych liściach.  

Rdest ptasi

Roślina o magicznych właściwościach. Jest ona jednym z głównych składników eliksiru wielosokowego, jak i miodu z rdestu ptasiego. Rdest ptasi rośnie w Zakazanym Lesie.

Pykostrąk

Magiczna roślina, która posiada różowe strąki oraz błyszczące fasolki. Upuszczenie na ziemię fasolki z rośliny, powoduje natychmiastowy z niej rozwój kwiatów.

Raptuśnik (drzewo Hyena)

Magiczne drzewo. Nigdy nie powinno się jeść liści tego drzewa, ponieważ może to wywołać niekontrolowany śmiech. Antidotum na to schorzenie nazywa się melancholia i jest produkowane przez owada o nazwie trzminorek.

Samosterowalne śliwki

Pomarańczowe owoce przypominające rzodkiewki. W razie zagrożenia w okolicy, potrafią samowolnie odlecieć i zmienić swoje położenie.

Samoużyźniające się krzewy

Rośliny posiadające zdolność wytwarzania własnego nawozu.

Sekwoja

Roślina, z których wytwarza się różdżki. Uważa się, iż jest to różdżka przynosząca szczęście, dlatego popyt na nią jest zawsze duży. W rzeczywistości jednak zdaniem wytwórców różdżek to nie sama różdżka przynosi szczęście, a dopasowuje się do czarodziejów, których cechuje umiejętność wyjścia z tarapatów, dokonywania właściwych wyborów czy też dostrzegania dobrych stron w tych nawet niezbyt dobrych zdarzeniach. Połączenie tej różdżki z dopasowanym do niej czarodziejem daje mu duże możliwości ekscytujących osiągnięć.

Skrzeloziele

Magiczna roślina posiadająca bardzo odtrącający wygląd. Przypomina zwitek oślizgłych, szczurzych ogonów barwy szarozielonej. Zaliczana jest do roślin wodnych. Jest jadalna. Konsumowanie przypomina żucie bezkręgowca. Całkowite jego spożycie daje możliwość bezstresowego przebywania pod wodą przez określony czas (60 minut). Konsument pod wpływem spożytej rośliny zmienia swój wygląd. Sama przemiana trwa niezmiernie krótko. Jest jednak nieprzyjemna, a nawet bolesna. Po krótkiej chwili człowiek posiada za uszami skrzela, między palcami u rąk i stóp widoczne są błony. Barwa ciała zmienia się lekko na kolor zielony.

Szalej jadowity

Silnie trująca roślina. Jest używana jako składnik eliksirów. Wywar z szaleju jadowego jest składnikiem Eliksiru Skurczającego, którego przepis można znaleźć w Wonderbook: Księdze Eliksirów. Może być również wykorzystany jako składnik Bahanocydu - eliksiru unieszkodliwającego bahanki.

Trzepotka

Roślina, która drży i trzęsie się. Zakwita raz na sto lat. Jej kwiaty wytwarzają zapach, który przyciąga nieostrożnych.

Tykwobulwa

Magiczna roślina podobna do wielkiej, zielonej cebuli, która znakomicie chroni przed plumpkami. Napar z tykwobulwy, jest koloru czerwonego i wyglądem przypomina sok burakowy.

Waleriana

Roślina o magicznych właściwościach. Jej korzenie są wykorzystywane do produkcji Wywaru Żywej Śmierci, a gałązki do warzenia Eliksiru zapomnienia i Eliksiru Słodkiego Snu.

Wierzba Bijąca

Stare drzewo, rosnące na błoniach Hogwartu. Ma gruby pień i potężne korzenie. Jej liście były długie i cienkie. Zostało posadzone z rozkazu Dumbledore'a w 1971 roku. Żywe i agresywne drzewo, atakujące każdego kto się zbliży do niej.

Wiggen

Magiczna jarzębina. Osoba dotykająca drzewa Wiggen jest zabezpieczona przez atakami magicznych stworzeń. Jego kora jest potrzebna do eliksiru wiggenowego.

Wnykopieńki

Sękate pieńki, które na pozór wyglądają jak zwykłe kawałki drewna, jednak gdy się do nich zbliżymy natychmiast ożywają. Ze szczytu pnia wyskakują długie, kolczaste pędy, które przypominają gałązki jeżyn i wymachują wściekle w stronę osoby, która jest najbliżej. Gdy ściśnie się pędy, to w plątaninie wijących się gałązek otworzy się dziura, w której są pulsujące, zielone bulwy wielkości grapefruita, czyli strączki. Gdy jednak do dziury włoży się rękę ta zaciska się wokół niej. Wydobycie strączka z wnykopieńki jest trudnym i mozolnym zajęciem, ale zapewne pożytecznym, skoro uczy się tego w Hogwarcie

Wrzeszczący żonkil

Magiczny kwiat, który zapewne przypomina zwykłego żonlika.  

Ślaz

Gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Zrywana w pełnię księżyca może być składnikiem Eliksiru Wielosokowego. Do stworzenia eliksiru potrzebne jest 16 porcji ślazu.


avatar
Deathly Hallows

Punkty : 20

http://deathly-hallows.forumpolish.com/ http://deathly-hallows.forumpolish.com/ http://deathly-hallows.forumpolish.com/ http://deathly-hallows.forumpolish.com/
Zobacz profil autora

Powrót do góry Go down

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach